Kommunalvalg: Se, hvordan folk stemte de sidste fire valg Skanderborg Kommune

Foto: Af Villy Fink Isaksen , CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8736813. Stemmesedler til kommune- og regionsvalget 2005 i Århus
Profilbillede

Der er kommunalvalg lige om lidt, og vi skal til at afgive vores stemme.

Folk stemmer ikke altid ens. Hvis man kigger på tallene fra de sidste fire kommunalvalg, kan man se, at det ofte er de samme partier, der får flest stemmer. Man kan dog også se, at der i visse tilfælde er markante fald eller stigninger i partiernes stemmetal. Nogle vælger at stemme personligt, andre stemmer på partier, og nogen stemmer blankt.

Nedenunder kan du se, hvordan folk har stemt gennem de sidste fire valg.


Gyldige stemmer i Skanderborg Kommune:

2005200920132017
29489291863316834740


Personlige stemmer i Skanderborg Kommune:


2005200920132017
23384223562548527114

Blanke stemmer i Skanderborg Kommune:


2005200920132017
227312421368


Stemmerne fordelt hos partierne:



2005200920132017
Socialdemokratiet9834101631237612793
Radikale Venstre2048131321882299
Konservative1317166010331804
Nye Borgerlige000272
SF1789461820352344
Liberal Alliance0010041017
Dansk Folkeparti1105159827863069
Venstre121189834100238487
Enhedslisten803016921443


Alternativet0001197
Andre partier47503115


Eventuelle politiske holdninger og meninger i dette portræt tilhører kandidaten og er derfor ikke et udtryk for redaktionens holdning og mening
Kilde: Danmarks Statistik
Flere artikler